Czemu program Mieszkanie Plus jest lepszy od programu “Mieszkanie dla Młodych”

Wraz z początkiem 2018 roku swój finał miał rządowy program wsparcia “Mieszkanie dla Młodych”. Różnie oceniany przez ekspertów program MdM trwał równo 4 lata i według danych banku BGK wsparł ponad 77 tyś. osób, na łączną sumę 2 miliardów złotych. Od tej pory MdM działa jedynie w ramach uzupełniających wypłat na wypadek urodzenia się kolejnego dziecka w rodzinie beneficjentów. W związku z tym jedyną istotną Rządową pomocą w temacie mieszkalnictwa pozostał już tylko program Mieszkanie Plus.

Program Mieszkanie Plus prezentuje całkowicie odmienną formułę w porównaniu do Mieszkanie dla Młodych. W nowym programie Rząd nie wspiera bezpośrednio prywatnych inwestycji. Mieszkania budowane będą na ziemiach skarbu Państwa (własność wieczysta) by później zostać udostępnianym beneficjentom na zasadach długoterminowego najmu, a konkretnie najmu instytucjonalnego. I w tym przypadku określana została forma uzyskania własności mieszkania, jednak ostateczne przeniesienie własności możliwe będzie dopiero po kilkudziesięciu latach najmu. Formuła nowego programu jest o tyle lepsza, że gwarantuje dach nad głową tym co naprawdę tego potrzebują. Z MdM skorzystali głównie Ci, którzy mogli uzyskać kredyt hipoteczny. Praktycznie i bez programu MdM byli by w stanie zakupić nieruchomości. Mieszkanie Plus będzie wspierać również tych których bank odesłał z kwitkiem. Mimo to założenia programu Mieszkanie Plus wymają by beneficjent wykazał pewien dochód, na tyle wystarczający aby móc opłacić czynsz i opłaty za media.

Nowy Program Mieszkaniowy Rządu budzi wiele emocji. Mimo, że wciąż poznajemy jego szczegóły należy mu się sporo uznania za to, że jego podejście do zadania poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków jest dużo bardziej uczciwe niż stary program Mieszkanie dla Młodych.

źrodło:narodowyprogram.pl https://bgkn.pl/